A+ A A-

Przygotowanie do sezonu narciarskiego

Stretching dynamiczny

 

WORLD BEST STRETCH (WBS) - to stretching okolic miednicy i ud.
Celem stretchingu dynamicznego, wykonywanego przed ćwiczeniami siłowymi jest przygotowanie mięśni do pracy (ale nie ich rozluźnienie), dlatego rozciągnięcie mięśni powinno być, krótkotrwałe i po rozciągnięciu powinno nastąpić krótkie ich napięcie.

Czytaj więcej: Stretching dynamiczny

CORE

 Ćwiczenia stabilizacji kręgosłupa są drugim zaraz po stretchingu najważniejszym filarem dobrego przygotowania. Ćwiczenia w podporze kształtują wytrzymałość siłową mięśni brzucha, miednicy oraz ramion, zabezpieczając odcinek lędźwiowy przed kontuzją. Inaczej mówiąc jest to fundament na którym bazuje nasza motoryka. Nie mając silnego tułowia to tak jakbyśmy chcieli "strzelać z armaty znajdującej się na kajaku".  

Ćwiczenia te równiez stabilizują staw ramienny chroniąc go przed kontuzją - bardzo ważne przede wszystkim dla narciarzy jezdżących body carwing oraz snowboardzistów. 

Czytaj więcej: CORE

PLYO

W czasie jazdy na nartach czy snowboardzie nasze nogi pracują jak amortyzatory, pochłaniając drgania pochodzące z podłoża. Najlepszym ćwiczeniem, odwzorowującym tę czynność są różnego rodzaju podskoki. Podskoki zaliczamy do ćwiczeń PLYOmetrycznych.
Ćwiczenia PLYOmetryczne to zestaw ćwiczeń funkcjonalnych, których nie możemy przeoczyć. Są ogromnie ważne, ponieważ w ten sam sposób pracują nasze mięśnie na stoku. Nie raz mamy do czynienia z podskokiem i lądowaniem, tak jak to ma miejsce w jeździe na nartach stylem NW lub WN pozwalających na odciążanie i dociążanie nart. Jak spojrzymy na zawodowców przejeżdżających slalom odnosimy wrażenie jakby skakali z jednej strony na drugą i im trudniejsze warunki śniegowe i powstałe rynny tym bardziej jest to widoczne. A o snowboardzistach przebywających większość dnia w snowparkach nie muszę wspominać, tam skoki to podstawa.

Czytaj więcej: PLYO

STRENGHT

Żeby bezpiecznie skakać i lądować, a także przeciwdziałać sile odśrodkowej musimy dysponować odpowiednią siłą nóg! I jest to najważniejsza cecha naszych mięśni, wymagająca przygotowania od samego początku. Rozbudowa siły czasem może trwać 3 miesiące lub dłużej w zależności od tego na jakim etapie zaawansowania jesteśmy i co robiliśmy w okresie wiosenno - letnim. Dlatego też powinniśmy być świadomi, że trening tydzień przed wyjazdem nie na wiele się zda ponieważ nie jesteśmy w stanie tak szybko osiągnąć wymaganego poziomu siły. Rozwój siły zależy także od tego w jaki sposób jeździmy, czy rekreacyjnie czy sportowo. Najbardziej obciążone są te partie mięśni, których niekiedy ból odczuwamy na drugi dzień. Najbardziej aktywne są mięśnie czworogłowe uda, mięśnie pośladkowe, dwugłowe uda oraz prostownik grzbietu. Godziny spędzone na stoku odczujemy także w podudziach, przywodzicielach ud i mięśniach całego korpusu.

Czytaj więcej: STRENGHT

RÓWNOWAGA

Poruszanie się w warunkach śniegowych jakie spotykamy na trasie lub poza nią, wymagają od nas ponadprzeciętnej równowagi. Jak spojrzymy na początkujących, możemy zaobserwować jak zaburzenie równowagi negatywnie wpływa na ich sposób poruszania sie, przyczyniając sie do częstych upadków. Znając przysłowie: jak się nie wywrócisz to sie nie nauczysz chciałbym dodać iż przedsezonowe zbudowanie równowagi może ten problem nieco zmniejszyć powodując, że staniemy sie bardziej stabilni na nartch i lepiej będziemy czuli tzw krawędź. Podane poniżej propozycje będą zależały od sprzętu jakim dysponujemy, ale jeśli nie macie nic z podobnych rzeczy w domu, nie ma nic lepszego jak stanie na jednej nodze z zamkniętymi oczyma. Sprawdźcie sami czy utrzymacie się w takiej pozycji dłużej niz 30 sekund!

Czytaj więcej: RÓWNOWAGA

RECOVERY

Najlepszą regeneracją jest masaż! Poprawia krążenie, usuwa zbędne produkty metabolizmu, wydłuża mięśnie, sprawia że stają się elastyczne, nasze stawy są bezpieczne, mijają tzw "zakwasy". Przynosi ulgę po cieżkim treningu. Do wykonania masażu polecam specjalny wałek firmy Trigger Point o nazwie GRID. Poniżej podane są sposoby masażu wybranych grup mieśniowych z wykozystaniem GRID.

Czytaj więcej: RECOVERY

Partnerzy:

go4ski.pl All rights reserved.