Przygotowanie do sezonu narciarskiego
PLYO
W czasie jazdy na nartach czy snowboardzie nasze nogi pracują jak amortyzatory, pochłaniając drgania pochodzące z podłoża. Najlepszym ćwiczeniem, odwzorowującym tę czynność są różnego rodzaju podskoki. Podskoki zaliczamy do ćwiczeń PLYOmetrycznych.
Ćwiczenia PLYOmetryczne to zestaw ćwiczeń funkcjonalnych, których nie możemy przeoczyć. Są ogromnie ważne, ponieważ w ten sam sposób pracują nasze mięśnie na stoku. Nie raz mamy do czynienia z podskokiem i lądowaniem, tak jak to ma miejsce w jeździe na nartach stylem NW lub WN pozwalających na odciążanie i dociążanie nart. Jak spojrzymy na zawodowców przejeżdżających slalom odnosimy wrażenie jakby skakali z jednej strony na drugą i im trudniejsze warunki śniegowe i powstałe rynny tym bardziej jest to widoczne. A o snowboardzistach przebywających większość dnia w snowparkach nie muszę wspominać, tam skoki to podstawa.
Ćwiczenia plyometryczne należy wykonać po solidnej rozgrzewce najlepiej po ćwiczeniach wzmacniajacych. Należy przyłożyć sie do tych ćwiczeń, ponieważ ich dynamiczny charakter może nas zdecydowanie zmęczyć, dlatego też podkreślam prawidłowe ich wykonanie.
STAGE I
Podskoki na skakance. Ćwiczenie wykonujemy obunóż w czasie 30 sekund i powtarzając tak 4 razy.
STAGE II
Podskoki obunóż w górę. 3 x 20 powtórzeń
STAGE III
Naskok obunóż na step. Jeśli nie macie w domu schodów to polecam skakać w dal na odległość ok 1m.
Pamiętajmy, aby przy zeskokach kolana nie schodziły nam do środka.
źle prawidłowo
ZAJAWKA PLYO
Kettlebell Swing.
Jest to rodzaj treningu balistycznego w trakcie którego wykonujemy wymachy specjalnym ciężarem o wadze od 16 kg w zwyż. W trakcie tego ruchu pracuje spora liczba mięśni: mieśnie czworogłowe, kulszowo-goleniowe, mięśnie łydek, pośladków, a nawet pleców czyli wszystko to, co w jeździe na nartach jest najważniejsze. Ważne jest opanowanie dobrej techniki, dlatego warto się w tym podszkolić pod okiem profesjonalisty.
wróć do przygotowania do sezonu narciarskiego